Hitta.se
Ladda ner årsredovisning!

Bolaget skall bedriva verksamhet inom: - Lokalvård - Bemanningstjänster (tex vaktmästeri, reception, värdinna, telefoni) - Försäljning av hygienartiklar - Storstädning, golvvård och fönsterputs - Försäljning av kaffeautomater, kaffe och fikatillbehör, - samt därmed förenlig verksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556326-0628
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    MIAB Group AB
  • VD:

    Erik Åke Niklas Franzén
  • Bolaget registrerat:

    1988-05-27
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556326062801)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)284 490215 364216 676
Rörelseresultat, EBIT (tkr)22 91919 62224 893
Resultat efter finansnetto (tkr)24 15621 01125 690
Årets resultat (tkr)9 65813 2364 512
Summa tillgångar (tkr)138 481127 270122 226
Antal anställda536394426
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Miab Facility Services AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)284 490215 364216 676
Rörelseresultat, EBIT (tkr)22 91919 62224 893
Resultat efter finansnetto (tkr)24 15621 01125 690
Årets resultat (tkr)9 65813 2364 512

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)10 48913 9631 700
Omsättningstillgångar (tkr)127 992113 307120 526
Tillgångar (tkr)138 481127 270122 226
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)36 37334 71526 479
Obeskattade reserver (tkr)28 77729 91225 899
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)73 33162 64369 848
Skulder och eget kapital (tkr)138 481127 270122 226

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)169 266126 838123 225
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)62 18346 57745 854
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda536394426
Omsättning per anställd (tkr)531547509
Personalkostnader per anställd (tkr)432440397
Vinstmarginal8.1%9.1%11.5%
Soliditet41.2%44.2%36.9%
Kassalikviditet174.5%180.9%172.6%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.ledamöterna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

54 år

Karta

Gustavslundsvägen 50, 167 51 Bromma

Karta och andra adresser

Gustavslundsvägen 50, 167 51 Bromma

Miab Facility Services AB har verksamhet på Gustavslundsvägen 50, Bromma. 

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva verksamhet inom: - Lokalvård - Bemanningstjänster (tex vaktmästeri, reception, värdinna, telefoni) - Försäljning av hygienartiklar - Storstädning, golvvård och fönsterputs - Försäljning av kaffeautomater, kaffe och fikatillbehör, - samt därmed förenlig verksamhet.

  • 81210 - Lokalvård
  • 81100 - Fastighetsrelaterad stödverksamhet
  • 82100 - Kontorstjänster